Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Informacja na temat leków z importu równoległego KLIKNIJ TUTAJ - plik w formacie .doc
Skład: 1 tabl. powl. zawiera 0,075 mg gestodenu i 0,03 mg etinylestradiolu.
Działanie: Monofazowy, doustny środek antykoncepcyjny. W preparacie zastosowano gestoden - gestagen trzeciej generacji o silnym i wysoce swoistym działaniu progestagennym. Gestagen ten charakteryzuje się znikomym działaniem androgennym, dzięki czemu stwierdza się korzystny wpływ preparatu na gospodarkę lipidową organizmu. Związek nie wykazuje także działania estrogennego. Nie zaburza też układu krzepnięcia (antytrombina III) oraz gospodarki węglowodanowej. Nie stwierdzono wzrostu ciśnienia krwi oraz przybytku m.c. u kobiet przyjmujących preparat. Długotrwałe stosowanie preparatu wpływa oszczędzająco na błonę śluzową endometrium i jajniki, przez co zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory endometrium i jajników. Po zaprzestaniu jego stosowania powraca płodność u kobiet. Femoden zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną (standaryzowany współczynnik Pearla wynosi 0,18).
Wskazania: Doustna antykoncepcja.
Przeciwwskazania: Zakrzepowe zapalenie żył, zespoły zatorowo - zakrzepowe (w wywiadzie i w chwili obecnej). Ciężkiego stopnia niewydolność wieńcowa, udar mózgu. Podejrzenie lub rozpoznany nowotwór narządu rodnego lub inny hormonozależny. Krwawienie z narządu rodnego o niejasnej przyczynie (możliwość nowotworu). Ciąża lub podejrzenie, karmienie piersią. Łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby, jej niewydolność, żółtaczka cholestatyczna w wywiadzie oraz genetycznie uwarunkowane hiperbilirubinemie. Anemia sierpowatokrwinkowa, niedobór antytrombiny III.
Niepożądane efekty: Jak w przypadku każdego środka antykoncepcyjnego, w trakcie pierwszych 2-5 cykli mogą wystąpić plamienia/krwawienia w środku cyklu. Wynikają one z okresu adaptacji do nowej sytuacji hormonalnej organizmu. Najczęściej ustępują wraz z prowadzoną terapią i nie zmuszają do jej przerwania. Jako objawy niepożądanego działania preparatu obserwowano: nudności i wymioty oraz zaburzenia jelitowe, zmiany w obrębie gruczołów piersiowych, zaburzenia metaboliczne, zmiany skórne, depresję, napady migreny, nadciśnienie, ból oczu przy stosowaniu szkieł kontaktowych. Wyjątkowo występowały: zmiany zatorowo-zakrzepowe, nowotwory hormonozależne, schorzenia wątroby, SLE, pląsawica.
Interakcje: Rifampicyna zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Gryzeofulwina, doustne środki przeciwcukrzycowe, barbiturany, fenytoina, ampicylina, tetracykliny i alkohol mogą z preparatem wzajemnie obniżać swoją skuteczność.
Dawkowanie: 1 tabl. dziennie, o stałej porze dnia, przez 21 dni. Następnie 7 dni przerwy przed rozpoczęciem następnego opakowania. W okresie przerwy powinno wystąpić krwawienie odpowiadające miesiączce. Niezależnie od tego, czy się ono zakończyła, czy jeszcze trwa - po 7 dniach należy przyjąć pierwszą tabl. z następnego opakowania. Po raz pierwszy rozpoczyna się przyjmowanie preparatu w pierwszym dniu miesiączki - zapewnia to ochronę przed niepożądaną ciążą już w pierwszym cyklu stosowania preparatu. Przyjmując pierwszą tabl. w 5 dniu cyklu, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji lub wstrzemięźliwość przez cały pierwszy cykl. Cykl ten może być płodny (możliwość owulacji wskutek niedostatecznej, zbyt późnej - od 5 dnia - kontroli wydzielania hormonów płciowych). W razie opuszczenia jednej tabl., należy ją przyjąć jak najszybciej. Zapobieganie owulacji można uważać za przerwane, jeśli między przyjęciem dwóch tabletek upłynęło więcej niż 36 h. Przy stosowaniu preparatu w celach leczniczych przyjmuje się inne, indywidualne schematy dawkowania.