Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Skład: 1 tabl. zawiera 50 mg sumatriptanu w postaci bursztynianu.
Działanie: Lek o wysokiej skuteczności w zwalczaniu ostrych napadów migreny klasycznej i zwykłej. Po około 30 min. od przyjęcia tabletki znosi lub znacznie łagodzi ból, redukuje nudności i wymioty występujące w czasie ataku migreny. Selektywny agonista receptorów serotoninergicznych 5-HT1-podobnych. Nie wykazuje działania na receptory 5-HT2 i 5-HT3. Wykazuje selektywne działanie zwężające naczynia układu tętnic szyjnych, głównie połączenia tętniczo-żylne w zakresie tętnic oponowych. Średnia biodostępność preparatu doustnego wynosi 14%, szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając po około 45 min 70% maksymalnego stężenia we krwi; w około 14-21% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany w organizmie (wskaźnik procentowy leku wydalanego drogą pozanerkową wynosi 80%), głównie do analogu kwasu indolooctowego wydalanego z moczem w postaci wolnej oraz glukuronianów. T0,5 wynosi około 2 h.
Wskazania: Doraźne zwalczanie ostrych napadów migreny z aurą lub bez aury.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na sumatriptan lub pozostałe składniki preparatu. Nie stosować profilaktycznie. Nie stosować u pacjentów z chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego, anginą Prinzmetala, chorobą naczyń obwodowych, po przebytym zawale mięśnia sercowego, udarze mózgu lub po przemijającym napadzie niedokrwiennym, w ciężkim lub źle kontrolowanym nadciśnieniu tętniczym, w ciężkiej niewydolności wątroby. Nie stosować u dzieci i chorych w wieku powyżej 65 lat. Nie stosować łącznie z ergotaminą lub jej pochodnymi. Nie należy stosować sumatriptanu z inhibitorami MAO oraz przez 2 tyg. od zaprzestania stosowania leków z tej grupy. Nie stosować z selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny ani innymi serotoninomimetykami i solami litu. Ostrożnie stosować u chorych z upośledzoną czynnością wątroby, nerek oraz z chorobami mogącymi wpływać na metabolizm, dystrybucję i wydalanie leku.
Niepożądane efekty: Lek jest na ogół dobrze tolerowany. Mogą wystąpić nudności, wymioty, uczucie gorąca, mrowienia, napięcia lub ucisku w klatce piersiowej, uczucie ociężałości, słabości, zmęczenia, wypieki, zawroty głowy, senność - zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe. Sporadycznie może wystąpić przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego krwi i naczyniowego oporu obwodowego. Przyjmowanie leku może powodować zmiany wyników badań prób wątrobowych.
Interakcje: Stosowanie łącznie sumatriptanu z ergotaminą może powodować przedłużony skurcz naczyń (nie stosować łącznie). Nie należy stosować łącznie sumatriptanu z inhibitorami MAO (oraz w okresie 2 tyg. po zaprzestaniu stosowania tych leków), selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i innymi serotoninomimetykami oraz z solami litu. Nie stwierdzono interakcji z alkoholem etylowym, propranololem, flunariziną, dihydroergotaminą, pizotifenem (można stosować łącznie).
Dawkowanie: Dorośli: jednorazowo 50-100 mg. Preparat należy przyjmować możliwie szybko po rozpoczęciu się napadu migrenowego. W przypadku nawrotu objawów można przyjąć kolejne dawki leku. Maksymalna dawka dobowa wynosi 300 mg. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej. Nie stosować profilaktycznie.
Uwagi: Ze względu na możliwość wystąpienia senności po ustąpieniu ataku migreny należy zachować ostrożność u pacjentów obsługujących maszyny, kierowców i osób od których wymagana jest stała koncentracja uwagi.
Ciąża: Bezpieczeństwo stosowania w ciąży - kat. C. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Sumatriptan jest wydzielany z mlekiem - w okresie 24 h od przyjęcia nie należy karmić piersią.