Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Informacja na temat leków z importu równoległego KLIKNIJ TUTAJ - plik w formacie .doc
Skład: 1 tabl. zawiera 0,5 mg kabergoliny.
Działanie: Dopaminergiczna pochodna ergoliny silnie i długotrwale zmniejszająca stężenie prolaktyny. Działa poprzez bezpośrednie pobudzenie receptora dopaminowego D2 w komórkach przedniego płata przysadki, czego skutkiem jest zahamowanie uwalniania prolaktyny. W większych niż zalecane dawkach wykazuje ośrodkowe działanie dopaminergiczne. Po podaniu doustnym lek wchłania się szybko, maksymalne stężenie we krwi osiąga po 0,5-4 h od podania. Zmniejszone stężenie prolaktyny utrzymuje się 7-28 dni u pacjentów zdrowych i 14-21 dni u pacjentów z hiperprolaktynemią. T0,5 wynosi 63-68 h u pacjentów zdrowych oraz 79-115 h u pacjentów z hiperprolaktynemią.
Wskazania: Zapobieganie laktacji u pacjentek po porodzie lub jej zahamowanie. Zaburzenia związane z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny (zaburzenia miesiączkowania, brak jajeczkowania, mlekotok, gruczolak przysadki, hiperprolaktynemia idiopatyczna, zespół pustego siodła tureckiego w przebiegu hiperprolaktynemi).
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu lub na alkaloidy sporyszu. Ciężka niewydolność wątroby, zatrucie ciążowe, rzucawka, stan przedrzucawkowy. W ciąży preparat stosuje się wyłącznie, gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu; u pacjentek poniżej 16 r.ż. nie udokumentowano bezpieczeństwa i skuteczności działania leku. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentek ze współistniejącymi chorobami układu krążenia, zespołem Reynauda, niewydolnością wątroby, niewydolnością nerek, chorobą wrzodową, krwawieniami z przewodu pokarmowego, poważnymi schorzeniami psychiatrycznymi (szczególnie psychozami). Ostrożnie stosować z lekami hipotensyjnymi.
Niepożądane efekty: U pacjentek stosujących preparat w celu zahamowania lub przerwania laktacji najczęściej obserwowano ból i zawroty głowy, nudności, bóle brzucha. Rzadko występowały: kołatanie serca, senność, krwawienia z nosa, przejściowe niedowidzenie połowicze. U pacjentek z hiperprolaktynemią najczęściej obserwowano objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, objawy niestrawności, nieżyt żołądka, zaparcia), zawroty i ból głowy, osłabienie, ból w klatce piersiowej, nagłe zaczerwienienie twarzy, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Objawy te mają najczęściej charakter łagodny i przejściowy, zazwyczaj pojawiają się w ciągu 2 pierwszych tygodni leczenia.
Interakcje: Nie stosować z innymi alkaloidami sporyszu oraz antybiotykami makrolidowymi. Antagoniści dopaminy (fenotiazyna, butyrofenon, tioksantyna, metoklopramid) osłabiają działanie kabergoliny.
Dawkowanie: Doustnie, dorośli i młodzież powyżej 16 r.ż. najlepiej podczas posiłków. W celu zahamowania laktacji 1 mg (2 tabl.) w pierwszuym dniu po porodzie. W celu przerwania już rozpoczętej laktacji 0,25 mg (1/2 tabl.) co 12 h przez 2 dni. W zaburzeniach związanych z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny początkowo 0,5 mg na tydzień w 1 lub 2 dawkach podzielonych. Dawka tygodniowa powinna być zwiększana stopniowo, najlepiej o 0,5 mg na tydzień w odstępach miesięcznych, aż do uzyskania działania terapeutycznego. Dawka terapeutyczna wynosi 0,25-2 mg na tydzień, najczęściej 1 mg na tydzień, dawka maksymalna u pacjentek z hiperprolaktynemią wynosi 4,5 mg.
Uwagi: Przed rozpoczęciem leczenia u pacjentek z mlekotokiem i brakiem miesiączki należy przeprowadzić badanie przysadki mózgowej. Podczas terapii u pacjentek z hipogonadyzmem w przebiegu hiperprolaktynemii zaleca się przeprowadzanie testów ciążowych co 4 tyg., gdy nie występują krwawienia miesiączkowe oraz gdy opóźnia się ono o więcej niż 3 dni. Podczas długotrwałego stosowania zaleca się regularną kontrolę ginekologiczną (z badaniem cytologicznym szyjki macicy i endometrium). Podczas leczenia (szczególnie na początku) nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.