Działanie:
Hydrokortyzon jest głównym kortykosteroidem wydzielanym przez korę nadnerczy. Po podaniu miejscowym działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, przeciwobrzękowo i przeciwświądowo. Hydrokortyzon jest farmakologicznie czynny, w odróżnieniu od kortyzonu, który dopiero w wątrobie jest przekształcany do postaci czynnej – hydrokortyzonu. Chociaż hydrokortyzon wykazuje szereg działań niepożądanych na skórę, należy wziąć pod uwagę, że jego właściwości mogą się nieco zmieniać w zależności od postaci leku, składu substancji pomocniczych oraz innych czynników mogących wpływać na stopień wchłaniania z miejsca podania, w tym stopień uszkodzenia skóry lub błon śluzowych.
Neomycyna jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania, stosowanym miejscowo w leczeniu zakażeń skóry, wywołanych przez wrażliwe szczepy gronkowców i innych drobnoustrojów. Antybiotyk ten prawdopodobnie hamuje syntezę białek wrażliwych drobnoustrojów, wiążąc się z podjednostkami rybosomów. Działa na wiele szczepów bakterii Gram-ujemnych, w tym Campylobacter (Citrobacter) spp., Escherichia spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp., Proteus spp., Providencia spp., Pseudomonas spp. i Serratia spp.
Cynchokaina jest środkiem miejscowo znieczulającym o budowie amidowej, stosowanym w znieczuleniu powierzchniowym i dokanałowym. Jest jednym z najsilniej i najdłużej działających, ale i najbardziej toksycznych środków miejscowo znieczulających.
Eskulina hamuje krwawienia z naczyń i zmniejsza obrzęki. Lek zmniejsza objawy występujące w żylakach odbytu, tj. stan zapalny, ból, świąd, obrzęk i krwawienie.
Wskazania: Czopki PROKTOSEDON są wskazane w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych odbytu, szczelinie odbytu (fissura ani) i świądzie odbytu. Mogą być stosowane w okresie przed- i pooperacyjnym.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować w gruźlicy, zakażeniach grzybiczych i wirusowych.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania:
- Hydrokortyzonu nie należy stosować do czasu ustalenia właściwego rozpoznania.
- Jeśli występuje równocześnie zakażenie, alergia lub inne objawy, należy stosować odpowiednie leczenie przyczynowe.
- Lek należy odstawić, jeśli wystąpią objawy podrażnienia.
- W przypadku długotrwałego stosowania preparatu istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia zmian ogólnoustrojowych, charakterystycznych dla kortykosteroidów.
- Lekarz powinien wypytać pacjenta o wcześniejsze stosowanie hydrokortyzonu.
Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji: Nie opisywano interakcji pomiędzy składnikami czopków Proctosone a innymi lekami.
Ciąża i laktacja: Bezpieczeństwo stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią nie zostało w pełni ustalone. Nie należy stosować w dużych dawkach ani długotrwale. Lek może być stosowany w ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, przez krótki czas.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu: Nie badano wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Działania niepożądane: Sporadycznie może pojawić się pieczenie odbytu, zwłaszcza w przypadku znacznego uszkodzenia naskórka. W przypadku długotrwałego stosowania mogą wystąpić objawy niepożądane spowodowane ogólnoustrojowym działaniem hydrokortyzonu.
Przedawkowanie: Objawy: nie notowano objawów zatrucia.
Leczenie: w razie przypadkowego połknięcia czopków zleca się płukanie żołądka.
Dawkowanie: Proktosedon należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zwykle stosuje się jeden czopek rano, jeden wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu. Stosować przez trzy do sześciu dni, do ustąpienia stanu zapalnego. W przypadku wrażenia, że działanie leku Proktosedon jest za mocne lub za słabe lub w przypadku braku skuteczności, należy zwrócić się do lekarza.
Sposób podawania: Rozerwać opakowanie czopka, wyjąć czopek i wsunąć go delikatnie w odbyt zaostrzonym końcem.
Skład: jeden czopek zawiera:
- 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu (Hydrocortisonum)
- 5 mg chlorowodorku cynchokainy (Cinchocaini hydrochloridum)
- 10 mg siarczanu neomycyny (Neomycini sulfas)
- 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu (Esculinum)
Substancja pomocnicza: Tłuszcz twardy (Witepsol)
Najczęściej kupowane z tym produktem