Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Pangrol to lek zawierający enzymy trzustkowe dostępne bez recepty. Stosuje się go w przypadku niedoboru lub niewłaściwego działania własnych enzymów trawiennych.
Skład
Substancją czynną jest pankreatyna wieprzowa o aktywności enzymatycznej:
lipazy 10 000 j.
amylazy 9 000 j.
proteaz 500 j.
Substancje pomocnicze: minitabletki: kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, olej rycynowy, utwardzany, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, 30% wodna zawiesina kopolimeru etyloakrylanu z kwasem metakrylowym (1:1), typ c, trietylu cytrynian, symetykonu emulsja 30%, talk; kapsułka: żelatyna, żelaza tlenek czerwony (e 172), żółcień chinolinowa (e 104), żelaza tlenek żółty (e 172), indygotyna (e 132), tytanu dwutlenek (e 171).
Dawkowanie
Pangrol należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości, należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
U dorosłych zwykle stosuje się 2-4 kapsułki na każdy posiłek. Dawka zależy od nasilenia zaburzeń trawienia. W jej ustaleniu pomocna jest wizyta u lekarza.
Nie należy przyjmować dobowej dawki lipazy większej niż 15 000 - 20 000 jednostek na kilogram masy ciała.
Jak przyjmować lek Parngrol (enzymy trzustkowe)?
Kapsułki połyka się w trakcie posiłku popijając dużą ilością wody. Jeśli połknięcie kapsułki jest problematyczne, można ją otworzyć i przyjąć zawartość kapsułki z niewielką ilością płynu,a następnie popić dużą ilością wody lub soku.
Minitabletki zawarte w kapsułce są odporne na działanie kwasu żołądkowego. Nie można ich kruszyć, gryźć, rzuć. Mogłoby to spowodować gorsze działanie leku oraz podrażnienia przełyku i jamy ustnej.
Jeśli po upływie 7 – 14 dni nie nastąpiła poprawa lub nastąpiło pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem.
Działanie
Głównym składnikiem leku Pangrol jest pankreatyna, czyli sproszkowana trzustka ssaków (w tym przypadku wieprzowa). Zawiera ona enzymy trawienne. Lipaza odpowiada za trawienie tłuszczy, proteazy – białek, amylazy – cukrów.
Wskazania
Pangrol 10 000 służy do uzupełnia enzymów trawiennych w przypadku ich niedoboru lub ich niewystarczającego działania. Stan taki może występować w przypadku:
- przewlekłego zapalenia trzustki niezależnie od przyczyny (na tle alkoholowym, urazowym, autoimmunologicznym, polekowym, zwapnienia tropikalnego, samoistnego);
- swoistej nieprawidłowej czynności trzustki (mukowiscydoza);
- zwężenia przewodu trzustkowego spowodowanego np. przez chorobę nowotworową lub kamienie żółciowe;
- zaburzenia wątroby i dróg żółciowych;
- przebytej operacji trzustki lub wycięcia trzustki i dwunastnicy;
- przyspieszonego pasażu jelitowego po przebytej operacji żołądka i jelit, na skutek stresu lub chorób zapalnych jelit;
- spożywania ciężkostrawnych pokarmów roślinnych, tłuszczów lub pokarmów, do których układ trawienny nie jest przyzwyczajony, prowadzącego do pogorszenia wchłaniania substancji odżywczych i zaburzeń trawienia z towarzyszącą utratą apetytu, odbijaniem się, odruchami wymiotnymi i biegunką (niestrawność);
- choroby trzewnej;
- choroby zapalnej jelit (zwłaszcza choroby Crohna);
- cukrzycy;
- zespołu nabytego braku odporności (AIDS);
- zespołu Shwachmana;
- zespołu Sjögrena.
Przeciwwskazania
Leku Pangrol nie powinno się stosować w przypadku nadwrażliwości na pankreatynę, mięso wieprzowe lub inne składniki leku. Przeciwwskazaniem będzie również ostre zapalenie trzustki i ostre napady w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki, w okresie zaostrzenia choroby.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Pangrol może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 osób)
- Biegunka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, ból brzucha, nudności, wymioty.
- Reakcje alergiczne typu natychmiastowego, takie jak: wysypka skórna, pokrzywka, kichanie, łzawienie oczu, duszność spowodowana zwężeniem dróg oddechowych (skurcz oskrzeli), duszność.
- Reakcje alergiczne ze strony przewodu pokarmowego.
- W przypadku pacjentów z mukowiscydozą, po przyjęciu dużych dawek leku, opisywano występowanie zwężeń dolnych fragmentów jelita (w obszarze krętniczo-kątniczym i okrężnicy wstępującej)., które mogą prowadzić do niedrożności jelit.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- U pacjentów z mukowiscydozą, głównie w przypadku dużych dawek leku, może dojść do zwiększonego wydalania kwasu moczowego z moczem. Z tego powodu stężenie kwasu moczowego w moczu u tych pacjentów powinno być monitorowane, aby zapobiec powstawaniu kamieni z kwasu moczowego.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek Pangrol 10 000 zawiera czynne enzymy, które w przypadku uwolnienia w jamie ustnej, na przykład w wyniku rozgryzienia kapsułki, mogą prowadzić do podrażnienia (owrzodzeń) błony śluzowej jamy ustnej.
Wszelkie nietypowe objawy ze strony brzucha, żołądka, jelit powinny być zbadane przez lekarza. Dotyczy to szczególnie osób przyjmujących ponad 10000 j. Ph. Eur. lipazy na kg masy ciała na dobę.
W przypadku objawów wskazujących na niedrożność jelit (np. ból brzucha, brak czynności jelit, nudności, wymioty) należy skontaktować się z lekarzem. Problem ten głównie dotyczy pacjentów z mukowiscydozą.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Pangrol (enzymy trzustkowe) może zmniejszać wchłanianie kwasu foliowego (może być konieczna dodatkowa suplementacja tego składnika).
Lek może również osłabiać działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych: akarbozy i miglitolu.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Pangrol przyjmuje się w trakcie posiłku i popija dużą ilością wody.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Dawkowanie leku u dzieci ustalane jest przez lekarza.