Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Skład: 1 tabl. SR zawiera 75 mg diklofenaku w postaci zapewniającej powolne uwalnianie się substancji czynnej.
Działanie: Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej (hamowanie syntezy eikozanoidów, zmniejszanie zawartości kwasu arachidonowego w granulocytach). Działa przeciwagregacyjnie na płytki krwi. Szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając po podaniu doustnym maksymalne stężenie we krwi po około 2 h. Przenika do płynu maziowego, gdzie stężenie utrzymuje się 4-6 h dłużej niż we krwi. W 99% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje wysoką aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową. Metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów wydalane są z moczem (około 65%) i żółcią (około 35%). T0,5 wynosi 1-2 h. Drażetki są oporne na działanie soku żołądkowego, dzięki czemu substancja czynna uwalniana jest w dalszej części przewodu pokarmowego. Konstrukcja tabletki SR zapewnia powolne i długotrwałe uwalnianie leku.
Wskazania: Reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle korzeniowe, zapalenia nerwów i nerwobóle, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie wielostawowe, stany pourazowe (zapalenie, obrzęk); w stomatologii, otolaryngologii, w bólach pooperacyjnych. Preparat SR jest szczególnie przydatny u chorych wymagających dobowej dawki 75 mg lub 100 mg w leczeniu przewlekłym.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na lek, czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, ciężkie upośledzenie czynności wątroby lub nerek, zaburzenia elektrolitowe, obrzęki, niewydolność krążenia, astma, nadwrażliwość: na kwas acetylosalicylowy, aminofenazon, fenylbutazon. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Postaci SR nie są przeznaczone dla dzieci. Ostrożnie stosować u chorych z chorobą wrzodową w wywiadzie.
Niepożądane efekty: Lek może powodować: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, odbijanie, nudności, bóle w nadbrzuszu, biegunkę, uaktywnienie choroby wrzodowej z możliwością krwawień i perforacji wrzodów; zawroty i bóle głowy, osłabienie, depresję, drażliwość, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, obrzęki, skórne reakcje uczuleniowe (wysypka), wypadanie włosów. Przy długotrwałym stosowaniu - zwiększenie aktywności aminotransferaz, świadczące o upośledzeniu czynności wątroby, parestezje, pogorszenie zborności ruchów zamiarowych.
Interakcje: Z preparatami moczopędnymi wykazuje działanie antagonistyczne, może powodować podwyższenie stężenia potasu we krwi. Zwiększa stężenie digoksyny i litu we krwi. Przy długotrwałym stosowaniu może wzmagać działanie przeciwkrzepliwe leków z grupy kumaryny. Wzmaga toksyczność metotreksatu. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejsza siłę działania diklofenaku.
Dawkowanie: Doustnie. Tabletki SR: dorośli początkowo 100-150 mg dziennie; w razie konieczności dawkę dzienną można zwiększyć do 150 mg, podając lek w innej postaci (tabl.dojelitowe lub czopki) 25 lub 50 mg na dobę. Preparat należy połykać w całości, przyjmować w trakcie lub po posiłku.