Działanie: W przypadku braku lub zmniejszenia wydzielania enzymów trzustkowych ( < 10% normy) konieczne jest uzupełnienie niedoborów. Doustnie przyjmowane enzymy trzustkowe są niezbędne w celu prawidłowego trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Lipaza trawi tłuszcze, amylaza węglowodany, a proteazy białka. Dzięki formie MUD (Multi Unit Dose), uwolnione liczne minimikrosfery z preparatu Kreonu 10 000 mieszają się równomiernie z treścią pokarmową w żołądku. Wszystkie minimikrosfery są pokryte powłoką odporną na działanie soku żołądkowego i chroniącą enzymy przed dezaktywacją. Dzięki odpowiedniej wielkości minimikrosfer, przechodzą one przez odźwiernik wraz z treścią pokarmową w trakcie żołądkowo-jelitowej fazy trawienia.W wielu pracach udowodniono, że jedynie cząstki o średnicy 1,4 mm (-+0,3 mm) spełniają ten warunek. Kreon 10 000 i Kreon 25 000 zawiera minimikrosfery o średnicy 0,7-1,6 mm. Po przejściu do dwunastnicy już przy pH 5,5 zewnętrzna powłoka minimikrosfery rozpuszcza się i uwalniane są aktywne enzymy rozpoczynające proces trawienia.
Wskazania: Leczenie zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki spowodowanej: mukowiscydozą, przewlekłym zapaleniem trzustki, wycięciem całkowitym trzustki (pankreatektomią), całkowitym lub częściowym wycięciem żołądka (resekcją żołądka - Billoroth I/II), zwężeniem przewodu trzustkowego na skutek nowotworu (np. trzustki lub przewodu żółciowego wspólnego). Uzupełnianie niedoboru enzymów trzustkowych może być przydatne w leczeniu późnego etapu ostrego zapalenia trzustki i niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki u osób w podeszłym wieku.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, wczesny etap ostrego zapalenia trzustki. Kapsułki i minimikrosfery należy przyjmować w całości, bez gryzienia lub żucia. Mieszanie z pożywieniem o pH większym niż 5,5 może doprowadzić do rozpuszczenia osłonki do jelitowej i w efekcie do wcześniejszego uwolnienia enzymów trzustkowych i utraty ich aktywności, a także do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Z powodu braku dokładnych informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży i podczas karmienia piersią lek może być przyjmowany przez kobiety ciężarne lub karmiące matki tylko wtedy, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu.
Dawkowanie: Dawkowanie jest związane z indywidualnymi potrzebami i zależy od ciężkości choroby oraz składu diety. O ile lekarz nie zaleci inaczej u dorosłych (również w podeszłym wieku) oraz u dzieci: początkowo podaje się jedną lub dwie kapsułki z każdym głównym posiłkiem i jedną kapsułkę z każdą przekąską. Doświadczenie kliniczne wskazuje, że skuteczna dawka dzienna może wynosić od 5 do 15 kapsułek. Kapsułki leku należy połykać w trakcie posiłków popijając odpowiednią ilością płynów (np. ok. 100 ml). Należy brać 1 lub 1/3 całkowitej dawki na początku posiłku, pozostałą część w trakcie. Kapsułki i minimikrosfery należy przyjmować w całości, bez gryzienia lub żucia. Małym dzieciom lub osobom, którym połykanie sprawia duże trudności, można otworzyć kapsułkę i dodać jej zawartość (minimikrosfery) do pożywienia nie wymagającego żucia lub dając do popicia płyn. Mieszanina leku z pożywieniem lub płynem powinna być przyjęta natychmiast i nie powinna być przechowywana. Gryzienie lub żucie minimikrosfer podobnie jak dodanie minimikrosfer do pożywienia o pH większym niż 5,5 niszczy ochronną otoczkę do jelitową. Dla dzieci z mukowiscydozą zgodnie z zaleceniami Polskiej Grupy Roboczej Mukowiscydozy średnio 2000 - 6000 jednostek FIP lipazy/kilogram masy/ciała/dobę. Nie przekraczać maksymalnej dawki 10 000 jedn. FIP lipazy/kg masy/ciała/dobę.
Skład: 1 kapsułka Kreonu 10 000 zawiera :10.000 jednostek F.I.P lipazy, 8.000 jednostek F.I.P amylazy, 600 jednostek F.I.P proteazy w postaci minimikrosfer odpornych na działanie soku żołądkowego. (1 j. F.I.P = 1j. Ph.Eur.)