Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Skład: System ma kształt litery "T". Pionowa część systemu to biały cylinder zawierający lewonorgestrel (52 mg), który uwalnia się do macicy ze stałą prędkością w ilości 20 µg na dobę w ciągu 5 lat.
Działanie: System domaciczny o działaniu antykoncepcyjnym. Lewonorgestrel zmniejsza ilość receptorów estrogenowych i progesteronowych, w wyniku czego endometrium staje się niewrażliwe na krążący estradiol i obserwuje się zahamowanie jego wzrostu. Zagęszczenie śluzu szyjkowego zapobiega przedostaniu się plemników przez kanał szyjki macicy. Środowisko miejscowe w macicy i jajowodach hamuje ruchliwość i czynność plemników, zapobiegając zapłodnieniu. U niektórych kobiet zostaje zahamowana owulacja.
Wskazania: Zapobieganie ciąży. Idiopatyczne nadmierne krwawienia miesiączkowe.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki systemu. Ciąża lub jej podejrzenie. Istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy mniejszej. Infekcje dolnego odcinka dróg rodnych. Poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy. Infekcje macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 mies. Zapalenie szyjki macicy. Dysplazja nabłonka szyjki macicy. Nowotwór lub podejrzenie nowotworu szyjki lub trzonu macicy. Krwawienia z dróg rodnych o nieznanej etiologii. Wrodzone lub nabyte zmiany w szyjce lub jamie macicy, np. mięśniakowłókniaki zniekształcające jamę macicy. Stany sprzyjające rozwojowi infekcji. Ostre schorzenia wątroby lub nowotwór wątroby. System należy usunąć, jeśli dochodzi do nawracających infekcji błony śluzowej macicy, narządów miednicy mniejszej, lub jeśli występują ostre (ciężkie) stany zapalne lub nie ustępują one po kilkudniowym leczeniu. W przypadku wystąpienia migreny, migreny ogniskowej z asymetrycznymi ubytkami pola widzenia lub innymi objawami wskazującymi na przejściowe niedokrwienie mózgu, wyjątkowo silnego bólu głowy, żółtaczki, znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, zdiagnozowanych lub podejrzewanych nowotworów hormonozależnych, z rakiem piersi włącznie, ciężkiej choroby tętnic (np. udar mózgu lub zawał serca) należy rozważyć usunięcie systemu. Nie zaleca się stosowania systemu jako metody antykoncepcji pierwszego wyboru u młodych kobiet, które dotychczas nie rodziły.
Niepożądane efekty: Występują głównie w czasie pierwszych miesięcy od założenia systemu i słabną w miarę upływu czasu. Bardzo często: zaburzenia krwawienia miesiączkowego (częste krwawienia, wydłużenie czasu trwania krwawienia, intensywne krwawienia z jamy macicy, plamienia, skąpe krwawienia miesiączkowe lub jego brak) oraz łagodne torbiele jajników. Często: obrzęki (obwodowe lub brzuszne), zwiększenie masy ciała, nastroje depresyjne, nerwowość, zmiany nastroju, ból głowy, ból brzucha, ból w podbrzuszu, nudności, trądzik, ból pleców, bolesne miesiączkowanie, nadmierne wydzielanie śluzu z pochwy, zapalenie szyjki macicy, tkliwość lub ból piersi, wypadnięcie systemu. Niezbyt często: infekcje dróg rodnych, hirsutyzm, utrata włosów, świąd. Rzadko: zmniejszenie popędu płciowego, migrena, wzdęcia, wysypka, pokrzywka, wyprysk, perforacja macicy.
Dawkowanie: System zakłada się do jamy macicy w ciągu 7 dni od rozpoczęcia krwawienia. W przypadku poronienia w I trymestrze ciąży system można założyć natychmiast. Po porodzie systemu nie należy zakładać wcześniej niż przed upływem 6 tyg. System należy usunąć po 5 latach, w dowolnym dniu cyklu, najlepiej w czasie krwawienia miesiączkowego; nowy system można założyć od razu. Jeśli system zostanie usunięty w środku cyklu, a pacjentka odbyła stosunek płciowy w ciągu tygodnia, istnieje możliwość zajścia w ciążę, chyba, że po usunięciu systemu natychmiast zostanie założony nowy.
Uwagi: Przed założeniem systemu należy przeprowadzić badania lekarskie, w tym badanie narządów miednicy mniejszej, badanie piersi i wymazu z szyjki macicy. Należy wykluczyć ciążę, zmiany w endometrium i choroby przenoszone drogą płciową. Pacjentkę należy ponownie zbadać w ciągu 4-12tyg. po założeniu systemu, a następnie raz do roku. Lewonorgestrel może wpływać na tolerancję glukozy, dlatego u pacjentek z cukrzycą należy okresowo kontrolować stężenie glukozy we krwi.
Ciąża: System jest przeciwwskazany w ciąży. W przypadku, gdy pacjentka zajdzie w ciążę mimo stosowania systemu, należy go usunąć. Jeśli systemu nie da się usunąć, a pacjentka zdecyduje się na utrzymanie ciąży, istnieje ryzyko działania teratogennego (szczególnie wirylizacji) oraz przedwczesnego porodu. Preparat może być stosowany w okresie karmienia piersią, jeśli od porodu minęło 6 tyg.
Ostrożnie: Należy zachować ostrożność u kobiet z wrodzonymi wadami serca lub wadami zastawek serca, zwiększającymi ryzyko zapalenia wsierdzia - w czasie zakładania i usuwania systemu należy profilaktycznie podać antybiotyk.