Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Skład: 1 tabl. zawiera 2,5 mg chlorowodorku difenoksylatu i 0,025 mg siarczanu atropiny.
Działanie: Działa objawowo przeciwbiegunkowo poprzez zmniejszenie perystaltyki jelit, podobnie do morfiny. Difenoksylat należy do środków odurzających, dodatek atropiny zabezpiecza lek przed pełnym ujawnieniem się efektu odurzającego oraz zabezpiecza przed wystąpieniem uzależnienia. Podany doustnie osiąga maksymalne działanie po około 2 h. T0,5 wynosi 2,5 h. Wydala się głównie z kałem, w małej ilości z moczem.
Wskazania: Lek objawowy w ostrych i przewlekłych biegunkach wynikających z zaburzeń czynności jelit pochodzenia niezakaźnego.
Przeciwwskazania: Ciąża, okres karmienia piersią, nadwrażliwość na lek, jaskra, gruczolak gruczołu krokowego z zaburzeniami w oddawaniu moczu, niewyrównane choroby układu krążenia, biegunki infekcyjne i toksyczne - obowiązuje leczenie przyczynowe. Leku nie podaje się dzieciom do 6 r.ż. Choroby wątroby i wrzodziejące zapalenie jelit stanowią przeciwwskazania względne.
Niepożądane efekty: Suchość błon śluzowych jamy ustnej, nudności, zawroty głowy, świąd skóry, wysypka, zaburzenia rytmu snu. Rzadko zaburzenia akomodacji, drętwienie kończyn, stany depresyjne. Długotrwałe stosowanie może spowodować zależność typu morfiny. Przedawkowanie może spowodować euforię, obrzęk mózgu, zaburzenia oddychania, śpiączkę. W ciężkich przypadkach przedawkowania z zaburzeniami oddychania i śpiączką stosuje się nalokson.
Interakcje: Nasila działanie leków i środków działających depresyjnie na o.u.n. - np. barbituranów, alkoholu.
Dawkowanie: Doustnie, dorośli i dzieci powyżej 14 lat: początkowo 2 tabl. 3-4 razy na dobę, w razie konieczności dawka podtrzymująca - 2 tabl. raz na dobę. Dzieci 6-10 lat - 1 tabl. 2 razy na dobę; dzieci 10-14 lat - 1 tabl. 3 razy na dobę; dawka podtrzymująca może stanowić 1/4 dawki początkowej.
Uwagi: Lek może ujemnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.