Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Jest to lek na receptę, niedostępny w sprzedaży wysyłkowej. Sposób realizacji recepty i zakupu leku znajduje się w dziale: REALIZACJA RECEPT
Skład: 1 ml zawiesiny zawiera 3 mg tobramycyny i 1 mg deksametazonu.
Działanie: Preparat do stosowania dospojówkowego - połączenie antybiotyku z syntetycznym glikokortykosteroidem. Tobramycyna - antybiotyk aminoglikozydowy - działa bakteriobójczo na najczęstsze patogeny oka, w tym m.in. na Staphylococcus spp. (także szczepy MRSA i koagulazo-ujemne), Streptococcus spp., pałeczek Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa. Podana miejscowo do oka osiąga w ciągu 1-2 h stężenie maksymalne w cieczy wodnistej. T0,5 wynosi około 2 h. Deksametazon wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwobrzękowe. Podany w postaci kropli do oczu szybko się wchłania, osiągając stężenie maksymalne w rogówce i cieczy wodnistej w ciągu 1-2 h. T0,5 wynosi około 3 h.
Wskazania: Profilaktyka zakażeń po zabiegu operacyjnym u pacjentów z zaćmą. Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek i brzegów powiek.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na antybiotyki aminoglikozydowe, deksametazon lub pozostałe składniki preparatu. Opryszczkowe zapalenie rogówki (drzewkowate zapalenie rogówki), wirusowe zakażenia rogówki i spojówek, zakażenia oka wywołane przez grzyby i Mycobacterium spp. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności preparatu u niemowląt. Nie należy stosować w przypadku niepowikłanego usunięcia ciała obcego z rogówki. Nie stosować długotrwale ze względu na rozwijającą się oporność bakterii oraz ryzyko zwiększenia ciśnienia śródgałkowego.
Niepożądane efekty: Niekiedy reakcje nadwrażliwości na tobramycynę lub podrażnienie w postaci pieczenia, świądu i obrzęku powiek (zaczerwienienie powiek, reakcje nadwrażliwości i przekrwienie spojówek są wskazaniem do odstawienia preparatu). Deksametazon może prowadzić do zwiększenia ciśnienia śródgałkowego (ryzyko wystąpienia jaskry) oraz - rzadko - do uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaćmy podtorebkowej tylnej i opóźnienia gojenia się ran rogówki. Długotrwałe stosowanie prowadzi do nadkażeń grzybiczych i bakteryjnych.
Dawkowanie: Dorośli i dzieci od 2. r.ż.: 1-2 krople wprowadza się co 4-6 h do worka spojówkowego (w ciągu pierwszych 24-48 h leczenia preparat można podawać co 2 h). W miarę uzyskiwania poprawy należy zwiększać odstęp między dawkami.
Uwagi: U pacjentów z chorobami prowadzącymi do ścieńczenia rogówki lub twardówki należy podczas leczenia często kontrolować ciśnienie śródgałkowe. W przypadku stosowania soczewek kontaktowych można je założyć dopiero po upływie 15 min od zakroplenia preparatu.
Ciąża: Ze względu na teratogenne działanie deksametazonu u zwierząt oraz brak badań kontrolowanych z udziałem kobiet ciężarnych, dopuszcza się stosowanie preparatu wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Ostrożnie: Ostrożnie stosować u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym.