Działanie: Substancją czynną jest chlorowodorek ksylometazoliny-pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Preparat stosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyĂą krwionośnych, znosi obrzęk, hamuje przekrwienie błon śluzowych jamy nosowo-gardłowej, zmniejsza ilość wydzieliny.
Wskazania: Leczenie pomocnicze:
-
ostrego nieżytu nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego;
-
ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych;
-
alergicznego nieżytu nosa;
-
ostrego zapalenia ucha środkowego – w celu udrożnienia trąbki słuchowej.
Przeciwwskazania: Rozpoznana nadwrażliwość na składniki preparatu.
Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Nie stosować u pacjentów po usunięciu przysadki lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej.
Dawkowanie: W przypadku opakowania z pompką dozującą każdorazowo przed użyciem zdjąć nasadkę ochronną. Przed pierwszym użyciem nowego pojemnika, po zdjęciu nasadki, nacisnąć dozownik 3-5 krotnie, aż do pojawienia się mgiełki preparatu.
Żel do nosa 0,05%
1 kropla żelu zawiera 0,025 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
1 rozpylenie zawiera 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
Konsystencja żelu pozwala na podawanie preparatu w kroplach.
Dzieci od 3 do 12 lat: 2 do 3 kropli (żelu z tuby) lub 1 rozpylenie (opakowanie z pompką dozującą) do każdego otworu nosowego co 8 do 10 godzin.
Żel do nosa 0,1%
1 kropla zawiera 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
1 rozpylenie zawiera 0,1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
Dzieci powyżej 12 lat i dorośli: zwykle 2 do 3 kropli (żelu z tuby) lub 1 rozpylenie (opakowanie z pompką dozującą) do każdego otworu nosowego co 8 do 10 godzin.
Leczenie nie powinno na ogół trwać dłużej niż 3-5 dni, bez porozumienia z lekarzem.
Przedawkowanie: Znaczne przedawkowanie lub przypadkowe spożycie doustne, szczególnie u dzieci, może spowodować nadmierne uspokojenie, zaburzenia widzenia, ból głowy, nerwowość, zaburzenia rytmu serca, bezsenność.
Długotrwałe stosowanie preparatu może prowadzić do wtórnego nieżytu nosa opornego na leczenie (rhinitis medicamentosa). W razie przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.
Leczenie objawowe – według wskazaĂą lekarza.
Działania niepożądane: Miejscowe: rzadko mogą wystąpić podrażnienia, pieczenie, nieprzyjemne uczucie suchości błony śluzowej nosa, kichanie.
Bardzo rzadko występują działania ogólne: ból głowy, senność, osłabienie, przyspieszenie czynności serca, nadmierne uspokojenie po przedawkowaniu.
Przed zastosowaniem leku sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu.
Nie stosować leku po terminie ważności.