Miód pszczeli z dodatkiem pyłku pszczelego i propolisu.
Skład:
Miód pszczeli, pyłek kwiatowy, propolis.
Polecany jest oprócz standardowego leczenia do spożywania w nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych, dróg moczowych w dolegliwościach związanych z klimakterium, przerostem prostaty, uszkodzeniem wątroby, stanach zapalnych jelita grubego. Połączenie miody, propolisu i pyłku zalecane jest do spożywania w zaburzeniach pamięci na tle miażdżycowym oraz osobom narażonym na przewlekłe zatrucia substancjami chemicznymi, stale przyjmującymi leki chemiczne i palaczom papierosów.
Spożywać 2-3 razy dziennie 3 łyżeczki. Można nim również słodzić herbatę lub inny napój.
Działanie pozostałych składników Bonimelu:
Pyłek pszczeli zwany też pyłkiem kwiatowym.
Ma wyjątkowo bogaty skład chemiczny, co warunkuje jego bardzo szerokie działanie biologiczne i zastosowanie go w różnych schorzeniach.
Zaobserwowano, że połączenie pyłku pszczelego i miodu dodatkowo wzmacnia efekt terapeutyczny. Pyłek ma zastosowanie w leczeniu chorób zapalnych, zwyrodnieniowych i zastoinowych wątroby. Korzystny jest w uszkodzeniach toksycznych i pourazowych, normalizuje przemianę białek oraz lipidów, działa odtruwająco u ludzi leczonych środkami farmakologicznymi nadużywających alkoholu i papierosów. Powoduje skrócenie okresu "głodu alkoholowego". Polecany jest mieszkańcom terenów skażonych ekologicznie.
Pyłek pszczeli stosowany jest w terapii stanów zapalnych oraz łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Duże znaczenie terapeutyczne wykazuje pyłek pszczeli w połączeniu z propolisem w stanach zapalnych jelita grubego, a zwłaszcza w jego wrzodziejącym zapaleniu. Korzystne działanie w tym schorzeniu, obserwowano zwłaszcza w połączeniu z propolisem i miodem. Połączenie pyłku pszczelego i propolisu działa korzystnie w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy. Pobudza on rozwój saprofitycznej flory jelitowej, która jest często niszczona przez antybiotyki, dlatego też stosowany jest także jako środek pomocniczy przy przewlekłej antybiotykoterapii.
W badaniach wykazano przeciwmiażdżycowe działanie pyłku.
Obserwowano mianowicie:
- normalizację poziomu lipidów w surowicy krwi i ścianie naczyń tętniczych,
- działanie antyagregacyjne (przeciwkrzepliwe).
- wykazano dobroczynne działanie w łagodzeniu stanów po niedokrwieniu mózgu, objawiających się zaburzeniami pamięci, spowolnieniem - stanem tzw. "sklerozy".
Zaobserwowano, że stosowanie pyłku pszczelego wraz z lekami antydepresyjnymi pozwala zmniejszyć dawki tych ostatnich.
Wykazano wyraźny wzrost odporności organizmu, zmniejszoną zapadalność na zakażenia górnych dróg oddechowych oraz potwierdzono szybsze ustępowanie takich dolegliwości jak - kaszel, katar, ból gardła i chrypka.
Pyłek pszczeli wraz z propolisem i miodem znalazł zastosowanie w leczeniu zaburzeń klimakteryjnych, takich jak uderzenia gorąca, zaczerwienienia twarzy, nerwowość, zwiększona potliwość, depresja. Należy nadmienić, iż pyłek pszczeli całkowicie bezpiecznie mogą stosować kobiety w ciąży. Bogactwo składników ważnych życiowo, które znajdują się w pyłku jest cennym uzupełnieniem diety kobiety w ciąży i matki karmiącej. Dlatego wielu lekarzy poleca stosowanie pyłku podczas ciąży.
Propolis - kit pszczeli
Kit pszczeli ma udowodnione silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Uważany jest za "wymiatacza" wolnych rodników, które są odpowiedzialne z rozwój miażdżycy. Ekstrakt propolisu chroni tkankę wątrobową przed szkodliwym działaniem najczęstszych toksyn. Ponadto eksperymentalnie stwierdzono jego żółciopędne działanie.
Preparaty propolisowe stosowano w łagodnych zapaleniach i przeroście gruczołu krokowego (prostaty), również z powodzeniem w chorobach reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalanie stawów, zesztywniające zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowe stawów. Propolis korzystnie działa w stanach zapalnych gardła, oskrzeli i tchawicy, astmie oskrzelowej i w zapaleniu płuc. Przypuszcza się, że efekt terapeutyczny spowodowany jest przez przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne i uszczelniające naczynia krwionośne działanie propolisu. Nie bez znaczenia jest tutaj immunostymulujące działanie propolisu oraz to, że propolis przyspiesza gojenie zranień tkanki miękkiej i błony śluzowej.
Działanie propolisu w chorobach układu pokarmowego - kit pszczeli ma od dawna udowodnione działanie w stanach zapalnych i chorobie wrzodowej żołądka. Korzystne jest również jego działanie w stanach zapalnych jelita cienkiego i grubego oraz w guzkach krwawniczych - choć w tej ostatniej chorobie najlepiej działa w postaci czopków. Za efekt terapeutyczny odpowiada tutaj gojące, przeciwdrobnoustrojowe i miejscowo znieczulające działanie propolisu.
Zastosowanie propolisu w chorobach układu oddechowego - propolis korzystnie działa w stanach zapalnych gardła, oskrzeli i tchawicy, astmie oskrzelowej i w zapaleniu płuc. Przypuszcza się, że efekt terapeutyczny spowodowany jest przez przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne i uszczelniające naczynia krwionośne działanie propolisu. Nie bez znaczenia jest tutaj immunostymulujące działanie propolisu oraz to, że propolis przyspiesza gojenie zranień tkanki miękkiej i błony śluzowej.
Działania propolisu w chorobach układu pokarmowego - kit pszczeli ma od dawna udowodnione działanie w stanach zapalnych i chorobie wrzodowej żołądka. Korzystne jest również jego działanie w stanach zapalnych jelita cienkiego i grubego oraz w guzkach krwawniczych - choć w tej ostatniej chorobie najlepiej działa w postaci czopków. Za efekt terapeutyczny odpowiada tutaj gojące, przeciwdrobnoustrojowe i miejscowo znieczulające działanie propolisu.
Zastosowanie propolisu w schorzeniach jamy ustnej - propolis ma udowodnione działanie w praktycznie we wszystkich zapalnych schorzeniach jamy ustnej, w stanach zapalnych zębów i przyzębia oraz stanów po resekcji zęba. Przypuszcza się, że za efekty terapeutyczne odpowiada przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, miejscowo znieczulające, ułatwiające gojenie oraz jego immunostymulujące działanie.
Zastosowanie propolisu w chorobach układu krążenia - w badaniach eksperymentalnych zaobserwowano, że wyciąg z propolisu zwiększał kurczliwość mięśnia sercowego, przyspieszał czynność serca i jego objętość wyrzutową oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto antyagregacyjne (hamujące zlepianie krwinek) działanie propolisu ma znaczenie w profilaktyce zawału serca i zakrzepów naczyniowych, np. w mózgu lub w naczyniach żylnych nóg. Kit pszczeli uważany jest za "zmiatacza" wolnych rodników, które są odpowiedzialne z rozwój miażdżycy.
Zastosowanie propolisu w schorzeniach skóry - kit pszczeli wykazuje działanie lecznicze w zdecydowanej większości chorób skóry, takich jak ropne, grzybicze infekcje skóry, zapalenie mieszków włosowych, opryszczce, rumieniu wielopostaciowym, a także w alergicznych chorobach skóry, łuszczycy, trądziku i oparzeniach. Preparaty propolisowe z powodzeniem stosowane są w trudno gojących się ranach, np. owrzodzeniach podudzi, odleżynach, ranach pooperacyjnych i pourazowych.
Zastosowanie propolisu w leczeniu chorób wątroby - w badaniach na zwierzętach udowodniono, że etanolowy ekstrakt propolisu chroni tkankę wątrobową przed szkodliwym działaniem najczęstszych toksyn. Ponadto eksperymentalnie stwierdzono jego żółciopędne działanie.
Zastosowanie propolisu w leczeniu innych schorzeń - kit pszczeli stosowany jest bardzo często w stanach zapalnych i infekcjach toczących się w obrębie pochwy i szyjki macicy, w uszkodzeniach rogówki czy też w łagodnych zapaleniach i przeroście gruczołu krokowego (prostaty). Preparaty propolisowe stosowano również z powodzeniem w chorobach reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalanie stawów, zesztywniające zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowe stawów.